Meritum

Supraphon 2020

Zpěvačka Věra Martinová si ke kulatým narozeninám nadělila nové studiové album Meritum. Nahrávka vznikla s přispěním uznávaného producenta Borise Carloffa a legendární hudebnice na ní dokazuje, že zdaleka nežije jenom žánrem country.

Posluchači tak ve dvanácti novinkových skladbách mohou objevit poučení českou hudbou šedesátých let, ale i vlivy soulového vydavatelství Motown nebo posledních počinů Johnnyho Cashe. "Nevím, jestli to už není poslední album. Záměrně jsem proto chtěla spolupracovat s někým, kdo má na muziku jiný pohled," vysvětluje Věra Martinová.

Přitom Boris Carloff původně nebyl tím, koho měla zpěvačka a její spolupracovníci v merku. "Oslovil mě Věřin kytarista Kuba Juránek, který napsal většinu písní, a mimochodem původně sháněl kontakt na jiného producenta, ale naštěstí jsme si vyjasnili, že by mě produkování té desky bavilo taky. Tak jsme si hned domluvili schůzku a bylo to," vysvětluje Boris Carloff.

Sama Věra Martinová napsala hudbu ke skladbám Výlet a Dopis, v písni Jakuba Juránka Řekni to dřív se pěvecky spojila s Davidem Stypkou. Jedinou převzatou skladbou s českým textem je Bez nebe ráj, cover hitu Wichita Linemana, který v roce 1968 napsal americký písničkář Jimmy Webb. Album natáčeli přední hudebníci, vedle Jakuba Juránka to byli ještě klávesista Martin Brunner, Jan Neruda na basu a bubeník Adrian Ševeček. I díky tomu základy k desce vznikly rychle.

"Udělaly se melodie a harmonie, následovala zkouška s kapelou, kde se dodělaly aranže. A pak se šlo nahrávat. A nekecám, celé základy jsme natočili za jeden a půl dne. Skvělí muzikanti, super energie a perfektně to šlapalo," líčí Boris Carloff a netají se tím, že má ambici příští rok s albem zaútočit i na Ceny Anděl.